Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/amoozesh/public_html/templates/mainfanew/functions.php on line 199

هماتولوژی

معرفی رشته

رشته هماتولوژی از خانواده‌های رشته‌های علوم پزشکی است که ارتباط نزدیکی با رشته‌های انکولوژی و ایمونولوژی دارد. رسالت و هدف اصلی رشته هماتولوژی تشخیص و درمان بیماری‌های خونی است. اهمیت و ضرورت وجود این رشته به دلیل حیاتی بودن ماده ای به نام خون در زندگی بشر است.

نظر به اینکه تشخیص بیماری‌های خونی به شناخت کامل اجزای خون و فراورده‌های آن بستگی دارد، این علم سعی دارد با بررسی‌های آزمایشگاهی این امر مهم را انجام دهد. این رشته همچنین حیطه مهم شیمی درمانی و دیالیز را در بر میگیرد که از نیاز‌های اصلی جامعه امروزی است. متخصصین این رشته سعی دارند بیماری‌های خونی را تشخیص داده و فراورده‌های خونی را آماده کنند و از آن در درمان بیماری‌ها استفاده کنند.

جایگاه شغلی

دانش آموختگان این رشته، به دلیل آشنایی با تکنیک‌های آزمایشگاهی لازم و روش‌های صحیح تهیه فراورده‌های خونی سالم و انتقال مناسب، می‌توانند در آزمایشگاه‌های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به بیماریهای خونی و در سازمان انتقال خون خدمات لازم را ارائه دهند.

همچنین دانش آموختگان رشته هماتولوژی به دلیل تسلط به مباحث عملی و تئوری خون‌شناسی، می‌توانند در مراکز آموزشی به تدریس واحد‌های آموزشی تئوری و عملی بپردازند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی علوم آزمایشگاهی، ایمنی‌شناسی، زیست‌‌شناسی(کلیه گرایشها)، ویروس‌شناسی‌، میکروب‌شناسی پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک،‌ زیست‌پزشکی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

خون‌شناسی و بانک خون(4)، ایمنی‌شناسی(2)، بیوشیمی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1)، زبان(2)