Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/amoozesh/public_html/templates/mainfanew/functions.php on line 199

بیوشیمی بالینی (بیوشیمی پزشکی)

  معرفی‌رشته

 زیست‌شیمی یا بیوشیمی یا شیمی حیات یا Biochemistry or Biological Chemistry، مطالعه فرایندهای شیمیایی در سازواره‌های زیستی است. زیست‌شیمی با ساختار و عمل‌کرد اجزاء سلولی مثل پروتئین‌ها، کربوهیدارت‌ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک، و انواع دیگر زیست‌مولکول‌ها سر و کار دارد.

 بیوشیمی بالینی یکی از رشته‌های علوم پزشکی است که هدف اصلی آن تشخیص اختلالات در کیفیت و کمیت متابولیت‌های تشکیل دهنده بدن می‌باشد، متابولیت‌هایی که افزایش یا کاهش آن‌ها با بیماری‌های مختلف در ارتباط است. این رشته مثل اکثر رشته‌های علوم پایه با علوم دیگر از جمله‌ زیست‌شناسی، شیمی، پزشکی و علوم آزمایشگاهی ارتباط نزدیک دارد.

 در اصل علم بیوشیمی دارای دو بخش بسیار مهم است. بخش اول آن آشنایی و مطالعه ساختارها و فرایندهای شیمیایی سلول زنده و اجزای آن مثل پروتئین‌ها، کربوهیدارت‌ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک است. که آشنایی با این ساختار‌ها و اصول، اساس کار زیست‌شناسان است. برای مثال اخیرا تولید پروتئین‌هایی مانند انسولین و هورمون رشد با استفاده از DNA نوترکیب که توسط مهندسی ژنتیک ایجاد شده است، مستلزم شناخت مولکول DNA می‌باشد که در حوزه مطالعه علم بیوشیمی است.

 بخش بعدی و مهم این رشته مطالعه و پرداختن به مکانیسم‌های مولکولی بسیاری از بیماری‌هاست، مثل کم خونی و دیابت. در این حیطه حتی بیماری‌هایی که اخیرا فرد به آن‌ها مبتلا شده است را می‌توان با اندازه گیری سطح بعضی از آنزیمها در سرم تشخیص داد. این علم سعی دارد با استفاده از گسترش سریع علم و تکنولوژی بیوشیمی، در تشخیص علل سرطان، چگونگی تکامل انسان و تمایز و تکامل اندام‌ها، پاسخ دهد: هنگام بیماری چه ملکول‌ها یا چه سازوکارهایی دچار نارسایی می‌شوند، راهکارهای بیوشیمیایی درمان بیماری‌ها چیست؟

 جایگاه شغلی

 مراکز درمانی و آموزشی و آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، محیط اشتغال دانش آموختگان رشته‌ی‌بیوشیمی بالینی هستند.

 یک دانش آموخته بیوشیمی قادر است در آزمایشگاه، از امکانات و روش‌هایی از جمله، اسپکتروفوتومتری، فیلم فوتومتر، فلوئورومتر، الکتروفورز، کروماتوگرافی.. استفاده کرده و می‌تواند آزمایش‌هایی از جمله آزمایشهای مربوط به الکترولیتهای بدن، آزمایش کبد و کلیه را انجام دهد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌تواننند در مراکز درمانی و آموزشی و مراکز تحقیقاتی مشغول به خدمت باشند.

 وضعیت این رشته در کنکورهای ایران
کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود.
کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.کنکور کارشناسی ارشد.
دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

 کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.
کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشتهدر این کنکور ارائه می‌شود.
کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.
کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.
کنکورکارشناسی ارشد و دکترای بیوشیمی بالینی فقط توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود.
وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.
رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

 کارشناسی بیوشیمی، ‌ویروس‌شناسی، ‌علوم‌دارویی، ایمنی‌شناسی پزشکی، شیمی، علوم آزمایشگاهی، داروسازی، ‌زیست‌شناسی‌(کلیه گرایشها)، علوم‌ و صنایع غذایی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی

 دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

 شیمی آلی و عمومی(2)، بیوشیمی عمومی(6)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(2)، زبان(2)